БФК Динамо – Тенис Борусия Берлин: „Виненочервените“ стигат до финала при перфектна атмосфера за купата

бфк динамоИмаше големи очаквания преди домакинските мачове срещу Хеми Лайпциг и Локомотив Лайпциг. От страна на „виненочервените“ обаче настроението по трибуните не оправда очакванията. Никой не знае защо се получава така. Нещата са съвсем различни! Привържениците на БФК Динамо понякога идват масово именно на мачовете за купата. Тръпка, възбуда, драматичност и мощно „Динамо!!!“ Няма да забравя 2011 г. с 2:1 в продълженията срещу Берлинер АК на осмифиналите! При изравняването в 90-тата минута чрез Фират Карадуман бирата ми хвръкна във въздуха, а феновете тръгнаха да скачат по червените, жълти и зелени седалки. Брат ми падна и си насини ребрата по време на радост. Около 800-те зрители вдигаха шум като за 8000 като силното ликуване сигурно се е чувало и в Берлин-Моабит.

бфк динамо1Също така имаше хубав мач за купата и срещу Виктория 1889 г. Незабравими са дузпите на полуфинала през май 2013 г. на гостуването на „Еберт Щадион“, когато вратарят Хинц се превърна в герой на вечерта, а Мачией Квиатковски реализира последната дузпа. Щефан Малхов инициира радост по трибуните. Дори и на мача за купата срещу СД Кроатия на „Доминикус Шпортплац“ през март 2017 г. феновете на „виненочервените“ бяха изненадващо доста. Балканско усещане и добро настроение. Логично е, че финалите през 2011 г., 2013 г., 2015 г. и 2017 г. бяха най-важните. Имаше голяма изненада, когато през юни 2011 г. 5200 зрители се стекоха на „Ян Шпортпарк“, за да гледат финала срещу Щерн 1900. Толкова зрители нямаше в мачовете за първенството нито срещу Хеми, Лок или Унион II. Просто привържениците на БФК обичат срещите за купата. Това е.

На финала през 2013 г. срещу Лихтенберг 47 имаше 6380 зрители, а две години по-късно срещу Тасмания Берлин те бяха 6914 (рекорд за Купата на Берлин). На 25 май 2017 г. зрителите бяха 6690, когато БФК Динамо победи с 3:1 Виктория 1889 г. И отново беше драматично. В 118-тата минута Кай Прьогер отбеляза гол за 2:1. „Ян Шпортпарк“ се разтресе, а човек трябва да се замисли кога в мач от първенството е виждал толкова мощно ликуване и радост. Да, това ниво бе достигнато при временното изравняване срещу Унион Берлин II, но това е друга история. Да се върнем на мача срещу Тенис Борусия Берлин.

бфк динамо2БФК и ТеБе не се бяха срещали от седем години. В миналото гостуващите мачове на „Момзенщадион“ бяха нажежени, но не заради ТеБе, а заради поведението на полицията. Последният мач между двата отбора се проведе през юни 2011 г. на „Шпортфорум Хохеншьонхаузен“. След последния съдийски сигнал бяха запалени няколко факли на северната трибуна, като секторът за гости също беше приятна гледка. Имаше много изяви в обраслия с трева гостуващ сектор.

тенис борусия берлинНа вчерашния мач ТеБе пристигна в пълен състав. Около 500 привърженици на ТеБе се озоваха в сектора за гости и започнаха от началото с песните като в английския стил. На оградата беше опънат дълъг банер: „Den Tebesel in seinem Lauf hält weder Ochs noch Erich auf!“ По средата беше изобразено магаре, което тегли каруца, в която се намира златната купа. Още в началото на мача стана ясно недолюбването между феновете. Добре известното скандиране „Scheiß Dynamo!“ беше посрещнато с класическото „Lila-weiße Westberliner Scheiße!“.

бфк динамо3Какво да кажем за спомените? Изявите на БФК на „Момзенщадион“ в миналото бяха напрегнати, докато тези на „железните“ (Унион Берлин – бел. пр.) през 1990-те и началото на 2000-те не могат да се опишат с думи. Скандирането от време на време на „Lila-weiße Westberliner Scheiße!“ от 5000 души разтърсваше Функтурма и Международния конгресен център. И все още е така. След смяната на режима Херта бързо се прие като клубът на цял Берлин. Тенис Борусия Берлин беше (и все още е) от гледна точка на много източноберлинчани въплъщение на богаташкия Шарлотенбург / Западен Берлин.

тенис борусия берлин1Но сега да се върнем на мача: на терена вчерашният полуфинал срещу ТеБе нямаше да е лесен, това беше ясно. Лилаво-бялата Борусия се завърна внезапно в Оберлига-Север. Лидерът Оптик Ратенов направи грешни стъпки последните два пъти, така че ТеБе все още има възможност да получи промоция за Регионаллига Североизток. Както се очакваше, нямаше разлика в класите. Въпреки че БФК имаха добри възможности в шестата и тринайстата минута съответно чрез Адома и Щайнборн, малко по-късно гостите имаха шанс чрез игра с глава. Наблюдаваше се вълнуваща битка за купата. Домакините трябваше да изчакат малко повече от час, докато поведат в резултата с 1:0 чрез Ал-Азауи и започнат да ликуват.

Последва удар след удар. В 71-та минута гостите започнаха контраатака, но топката беше блокирана. В замяна Бройщед подаде топката на Щайнборн, който се освободи от вратаря на ТеБе Флаудер, отбелязвайки за 2:0. Стигането до финала сега изглеждаше сигурно, но нищо все още не беше свършило. След като Щайнборн пропусна шанса да направи 3:0, Шмук, който е имал договор и с БФК, отбеляза за лилаво-белите. Логично, гостите се засилиха. Пет минути преди края на редовното време почти се стигна до 2:2, но топката се удари от външната страна на мрежата. Съдията даде пет минути продължение, но БФК успя да задържи резултата и да стигне до финала.

През втория полусезон нямаше нищо по-желано от този финал заради голямото предимство на Енерги Котбус в първенството. Не е изненадващо, че в тази хубава топла пролетна вечер бяха посетени кръчмите в Пренцлауер Берг и в късните часове звучеше „Ost-, Ost-, Ost-Berlin“ от „Острова“…

Източник: turus.net

Публикувано на Без категория и тагнато, , . Запазване в отметки на връзката.