411 Old Firm: Гредата попречи на Рейнджърс да изравнят в 87-та минута

411-тото дерби на „Старата фирма“ се игра през изминалата неделя на „Айброкс Стейдиъм“. И двете страни отново се мобилизираха. По пътя към стадиона се срещаха фенове на Рейнджърс, които пътуваха от Англия, Северна Ирландия и Германия, за да гледат това традиционно дерби. Всички фенове, които човек можеше да срещне, бяха много открити, услужливи и приятелски настроени. Фактът, че нещата не са много мирни в контекста на експлозивния градски двубой беше очевиден предната вечер, когато 50 привърженици на Селтик нападнаха пъб на „Union Bears“. Случилото се не е известно в подробности.

селтик3Поради забраната за алкохол до 11:00 часа и пъбовете, които по това време бяха затворени, многобройните фенове на Рейнджърс се срещаха в евангелските зали и близките хотели, за да влязат в настроение за мача. Постепенно улиците около „Айброкс Стейдиъм“ се напълниха с привърженици на Рейнджърс. Ултрасите около „Union Bears“ организираха шествие до стадиона под мотото „Good Night green and white“. Какво привличаше вниманието: сред феновете бяха изключително популярни марките Stone Island и Lyle & Scott, които се носеха от млади и стари. Дали всички са оригинални, може да се спори. На кръстовището, където феновете на Рейнджърс и Селтик имаха визуален контакт, остана спокойно. Това вероятно се дължеше на голямото присъствие на полицията.

рейнджърс3Пред 50 125 зрители феновете на Рейнджърс показаха точно преди началото на мача хореография с надпис „GERS“ (съкратено от Рейнджърс) и транспаранта „We’re Scotland’s gallant few“. Гостите пък демонстрираха по повод музиката в началото „Simply the best“ съвпадащия транспарант „You’re simply incest“.

селтик2Едва седнали по местата си, хората на стадиона започнаха да ликуват, тъй като в третата минута Рейнджърс вкараха за 1:0. Това беше силно и искрено отпразнуване на гол, което рядко съм преживявал – вероятно може да се сравни с това на Мюнхен 1860 при отбелязване на гол срещу противниците от големите градове. Малко след това в 11-тата минута Селтик изравниха. В 26-тата минута Рейнджърс отново излязоха начело, което продължи до добавеното време на първото полувреме. Тогава капитанът на Селтик Скот Браун беше тежко ударен от играч на Рейнджърс. Все пак Браун успя да подаде на Дембеле, който изравни за 2:2, след което празнуваше провокативно пред главната трибуна, която е пълна с фенове на Рейнджърс.

рейнджърс2През първото полувреме Рейнджърс играеха забележителен нападателен футбол, бореха се и даваха всичко от себе си срещу големия си конкурент. Забелязваше се, че в днешния ден те искаха да сътворят малка сензация. Последната победа в дербито е от преди няколко години заради принудителното изпадане и новия старт в четвърта шотландска лига.

селтик1Този път също стана очевидно, че на дербито на „Старата фирма“ нищо не е само футбол, но и политика. Рейнджърс подкрепят британското кралство, а Селтик са за Ирландия. Феновете на Селтик бяха със знамена на Палестина и Ирландия, а тези на Рейнджърс – с израелски и британски. Настроението и от двете страни беше много добро. „Union Bears“ трябваше да се преместят от обичайното си място, което е на трибуната, защото там сега беше секторът за гости, и да отидат в ъгъла. С пеене и барабани поддържаха добро настроение. В сектора за гости Селтик бяха доста активни.

рейнджърс1В началото на второто полувреме феновете на Селтик показаха по повод Деня на майката транспарант с надпис „Don’t forget to wish your sisters a happy mother’s day“. Второто полувреме не започна яростно като първото, но все пак имаше какво да се предложи по отношение на борбата и отдадеността. В 55-тата минута вратарят на Селтик Шимунович получи червен картон, правейки играчите на Рейнджърс още по-нервни. Много желаната победа (или поне равенството) изглеждаше постижима. Селтик обаче играеха по-добре и успяваха да правят добри контраатаки. В 69-тата минута Селтик отбелязаха гол за 3:2. Едуард успя да асистира на Дембеле, който в добавеното време на първото полувреме изравни, и така Дембеле прати топката отново във вратата на Рейнджърс.

селтикНастроението на феновете на Рейнджърс сега беше доста по-агресивно, дори спрямо собствения им отбор. От този момент до края на мача привържениците на Селтик празнуваха. В 87-та минута те трябваше да треперят, след като удар на Рейнджърс от два метра удари гредата. Въз основа на видяното през първото полувреме равенството би било справедливо, но в крайна сметка резултатът се запази 3:2 за „Bhoys“.

рейнджърсСлед мача феновете на Рейнджърс отидоха в своите пъбове в близост до стадиона и се забавляваха, чествайки своя футболен клуб Рейнджърс, който се намира на второ място в класирането зад своя съперник.

Източник: turus.net

Публикувано на Без категория и тагнато, . Запазване в отметки на връзката.