Ханза Рощок – Магдебург: историческа победа в бяло-синьо-червено ликуващо море

ханза рощок„Погрижете се добре за вашето рибно блюдо!“ По пътя този съвет ми бе даден от продавачка на щанд за риба на Алтен Щром. Доста големите чайки се взираха от покривите на павилионите. Два-три пъти чух от тукашните този добросъвестен съвет. 10 часа сутринта във Варнемюнде. Въпреки че сибирският студ, който идваше от крайбрежието на Балтийско море, доминираше, слънцето направи положението поносимо. Беше наистина полезно да напусна топлото си легло в Берлин и да хвана първия влак за крайбрежието. Един добър мач в Рощок – от него трябваше да се извлекат ползите. И какво по-добро от това да ям риба във Варнемюнде, да се разхождам до кея и стария фар и да подишам чист морски въздух?! Тъй като се очакваше, че един или друг фен на Магдебург ще отиде да усети соления бриз, малки групи на Ханза се разхождаха във Варнемюнде. Снимки със знамена на Магдебург? Това трябваше да бъде предотвратено. Подобно шестване като това на Ултрас Динамо през 2014 г. не трябваше да се вижда в бъдеще. Все пак всичко остана напълно спокойно до кея и Алтен Щром.

ханза рощок1Цялата Мекленбург-Предна Померания изглеждаше на крака. Така беше към 12 часа в посока Остзеещадион. Трибуните бяха разпродадени. Ако човек погледне гостуващия сектор, ще види, че зрителите бяха два пъти повече, отколкото в домакинския мач преди това. 20 000 фенове на Ханза на Остзеещадион – такова нещо отдавна не се бе виждало. И едно нещо веднага беше очевидно по улиците: фенската сцена на Ханза Рощок наистина няма проблем с младото поколение. Изненадващо е колко младежи (и деца), както и възрастни хора се виждаха. Представителите на по-младото и по-старото поколение се срещнаха преди мача на спортното игрище „Роте Ерде“, за да се снимат.

ханза рощок2Още по време на последната тренировка те ангажираха себе си и отбора за важния мач. „Заедно напред, заедно нагоре“, се четеше на транспарант по време на тренировката, както и на Южната трибуна по време на мача. Отделни групи тръгнаха от „Роте Ерде“ до Остзеещадион. В много уютния фен клуб имаше добро настроение, бирата се лееше и разговорите вървяха.

ханза рощок3Всеки, който имаше излишен билет (заради това, че е хванал грипната вълна), го продаваше пред стадиона. И без надценка. Можеше дори да се видят хора, които си дават билетите на фенове на Ханза, които не могат да се сдобият с него. Самият стадион остана относително спокоен преди началото на мача. Голямото вълнение, както при първия сблъсък между двата отбора в трета лига, не съществуваше. Ханза и Магдебург се бяха срещали няколко пъти преди това. Десет минути преди началото на срещата Южната трибуна най-накрая се загря с „Давай Ханза, бори се и побеждавай!“. При появата на отборите домакините показаха стил. Хиляди вдигнати шалове от всички редове на „Ханза завинаги“ също бяха доста впечатляващи.

ханза рощок4В гостуващия сектор феновете опитаха да постигнат ефект с прости средства (хореографии не са позволени). Бяха вдигнати бели и сини ленти, а на някои места се издигаше бял дим като бяха запалени няколко факли. Въпреки че целят гостуващ сектор беше замъглен, мачът започна навреме. При началния съдийски сигнал домакините скандираха „Ханза!“ „Рощок!“, а от сектора на Магдебург отговаряха „Свине!“.

ханза рощок5На терена не беше скучно. Само след пет минути водачите в класирането от Магдебург имаха първата голяма възможност. Отляво Тобиас Шведе удари топката в напречната греда. След като в първите минути Магдебург започна да диктува играта, Ханза Рощок постепенно се окопити. След дълго центриране на Евсеев към вратата вратарят на Магдебург Ян Глинкер трябваше да се намесва. След половин час игра Глинкер не успя да предотврати гол. Топката бе центрирана от Евсеев към Браян Хенинг, който я овладя, премина през двама съперници и вкара топката в долния ляв ъгъл на вратата на Магдебург. 1:0 за Ханза!

ханза рощок6Каква радост само за 20 000-те фенове на Ханза! Стадионът се тресеше. Дали това щеше да бъде първата победа срещу Магдебург от 25 ноември 1990 г. насам? Тогава в 12-ия мач от последния сезон на Оберлигата в ГДР (от октомври 1990 г. NOFV-Oberliga) пред 9500 зрители Ханза побеждава с 2:0 Магдебург. Попаденията в този мач бяха отбелязани в заключителните минути от Андреас Бабендерерде и Хенри Фукс. Спомняме си, че в края на сезон 1990/91 шампионът Ханза Рощок имаше правото да играе през следващия сезон заедно с Динамо Дрезден в Първа Бундеслига.

ханза рощок7Малко преди вчерашната среща на Южната трибуна се четеше вдигнат транспарант с надписа „Изискване за етикиране за Андре Холщ!!!“ („Kennzeichnungspflicht für André Holst!!!“). По-късно в мача последва друго послание на Baltic Boyz Rostock: „Ти никога не си бягал от битка и ще печелим заедно“. В долната част на Южната трибуна беше добавен голям транспарант с надпис „Всички ченгета са копелета“. Той също остана да виси до края на мача.

ханза рощок8При резултат 1:0 завърши първото полувреме. Междувременно на Северната трибуна хората извадиха рибни сандвичи, а от Южната трибуна се чуха няколко бомбички. Няколко фенове на Магдебург излязоха от сектора си. Между Южната трибуна и сектора за гости беше разположена плъзгаща се врата. Няколко фенове на Магдебург се бяха запътили към нея, но полицията използва лютив спрей срещу хората. Струята дразнещ газ се разпространяваше така сякаш се пръскаше с пестициди бананова плантация. Изглеждаше, че газта беше догоре и не спираше. „Елате тук!“, извика някой отгоре. „Може да се радвате, че тук има ограда“. В началото на второто полувреме всичко се успокои и феновете постепенно се върнаха в сектора.

ханза рощок9След подновяването на мача Магдебург оказа натиск на терена. Дюкер се провали сам срещу вратаря на Ханза Блазвич. Това можеше да върне баланса. Беше справедливо до известна степен, тъй като малко преди края на първото полувреме трябваше да бъде свирена дузпа за Ханза заради нарушение срещу Бенямина. Той беше повален в наказателното поле след задържане за тениската. Беше вълнуващо. Възможностите бяха и пред двата тима. Пред Ханза Евсеев и Вайринен откриха добри възможности, а малко преди края на срещата вратаря на Ханза Блазвич предотврати изравняване на резултата.

ханза рощок10В крайна сметка Ханза Рощок успя да се поздрави с победата. Осма победа в десет мача – само срещу Лоте и Мюнстер инкасираха загуби. Изключително важните три точки от тази важна среща бяха отпразнувани от играчите и феновете. Само една точка дели Ханза от третото място като отбора има и гостуване в Гросаспах. Преди това обаче предстои в идния петък мач в Бремен и горната част на Везерщадион би трябвало да е пълна. Междувременно Магдебург ще домакинства в събота на ФСВ Цвикау, който вчера спечели у дома си три важни точки срещу Пройсен Мюнстер, оставайки близо до трета лига. Оставаме любопитни какво ще се случи!