Бабелсберг 03 – БФК Динамо: виненочервени спомени за 2007 г., Бабелсберг празнуват 10 години Scortesi

бабелсбергТова беше денят, в който „Ленцер“ беше обезсмъртен. Разбира се, дългогодишното представяне на виненочервения ветеран Йорн Ленц не може да бъде закотвено само с един гол, но мощният шут на 27 май 2007 г. в Бабелсберг в 88-та минута е силно запомнящ се. Последен мач за сезон 2006/2007 в Оберлига Североизток. Бабелсберг 03 вече беше с промоция за влизане в Регионаллига Североизток, а виненочервените от Берлин-Хоеншьонхаузен отново не бяха оправдали своите очаквания. Този сезон отборът завърши десети, но на път за Бабелсберг наистина имаше много фенове на БФК. Може би можеше да отнеме няколко години, докато отново се срещнат отново. Бабелсберг 03 и БФК се срещнаха отново през 2014 г. Когато преди десет години Йорн Ленц вкара победния гол пред 3282 души, гостуващият сектор нямаше спиране. Тотален екстаз! Тогава имах малка дигитална камера в сектора и кадрите от тогава са легендарни. С едно силно „Даааа!“ отидох на оградата. Феновете скачаха, танцуваха, късаха мрежата на сектора и се прегръщаха. Като че ли не Бабелсберг, а БФК влизаше в Регионаллига. Беше като при освобождение. След един труден сезон, в който все още се усещаше въздействието на мачовете от предния сезон 2005/2006 (срещите с Унион Берлин), победата във филмовия град беше невероятна. Говореше се, че БФК никога няма да могат да получат промоция. Усилията на заден план знаеха как да опровергаят това. Още по-действаща добре беше победата в Бабелсберг в последната минута. Хората се надяваха, че все пак отборът може да се изкачи по-нагоре.

динамо берлинКак само лети времето! 2007 г. С тази година можем да преминем и към друга свързана тема. През 2007 г. се създават „Scortesi Babelsberg“. Десетият рожден ден на групата беше отбелязан миналата събота на домакинския мач срещу БФК Динамо. Първоначално можеше да се прочете „SV Babelsberg 03 stark am Park“, а след това Nordkurve презентира хореография. Горе върху знамето над сектора стояха емблемите на Бабелсберг 03 и Scortesi, а по-надолу с големи букви пишеше: „Everything I own is Babelsberg – 10 years Scortesi.“ По време на мача беше почетен Силвио Майер, който на 21 ноември 1992 г. беше убит в Берлин-Фридрихшайн в гарата на метрото Самаритерщрасе. Много фенове на Бабелсберг бяха раздразнени заради показания транспарант в гостуващия сектор с надпис „Вие също имате права!!!“. От една страна можеше да се има предвид, че отделно от Nordkurve много зрители/фенове в Бабелсберг с правилна мисъл могат да следят домакинските мачове. От друга страна, транспарантът можеше да има и друго значение. Затова бяха зададени въпроси от страницата на Scortesi във Фейсбук: „Какво искахте да ни кажете с твърдението ‘Вие също имате права!’? Това доловима солидарна подкрепа със задържаните заради Г-20 ли е?“.

динамо берлин1Да преминем към спортните неща: 2626 зрители искаха да видят в събота в неприветливото време мача между Бабелсберг 03 и БФК Динамо на стадион Карл Либкнехт. Сред тях имаше около 300 берлински футболни фенове. Няма сравнение със срещата между двата отбора през май 2007 г., когато секторът за гости беше препълнен. Първата голяма възможност се откри пред домакините. След един ъглов удар последва изстрел, който премина над вратата на берлинчани. Бабелсберг поддържаше темпото, като срещата беше интензивна. От страна на гостуващия тим се откри възможност пред Давид Малембана, но неговият удар от границата на наказателното поле не представляваше опасност за вратаря на Бабелсберг Марвин Гладров. Заслужаваше да се види бързата атака на берлинчани по дясното крило, но острото центриране на Матиас Щайнборн в наказателното поле не намери никакви съотборници. Натискът на гостите можеше да даде резултат, когато Билял Чубукчу центрира от свободен удар и Малембана можеше да вкара топката в мрежата със задната част на главата си. Гладров обаче успя да покрие ъгъла си. От страна на домакините Тино Шмид можеше да направи 1:0 за Бабелсберг, но ударът му от близко разстояние не беше достатъчно силен.

бабелсберг1При резултат 0:0 дойдоха разговорите в съблекалните. За първи път се случи нещо по-интересно през второто полувреме, когато при подаване назад на Угуртан Чепни нападателят на Бабелсберг Андис Шала, който през сезон 2014/2015 играеше в БФК, почти успя да вземе топката. Берлинчани имаха добра възможност, когато Джой Брайтфелд центрираше към наказателното поле отдясно, но този път вратарят на Бабелсберг Гладров успява да спаси удара. Напрегната се оказа 69-тата минута. След фаул Джошуа Силва получи втори жълт картон и беше изпратен под душовете. Ситуацията беше изяснена със страничния съдия и всъщност тогава последва вторият жълт картон. Само три минути по-късно домакините поведоха с 1:0. След центриране отляво вратарят на БФК Бернхард Хендъл не успя да хване топката и Тино Шмид насочи топката към мрежата, възползвайки се от ситуацията. Трибуните ликуваха, Бабелсберг имаха влияние.

динамо берлин2Въпреки това, берлинчани не се отказаха. Натискът се увеличи, наказателното поле на Бабелсберг беше под обсада, а мощно „Динамо!“ се чуваше от гостуващия сектор. Възможности се откриваха и пред двете страни, но вторият гол за деня бе отбелязан от БФК. Точно както през май 2007 г., гостуващите фенове ликуваха малко преди края на мача. Преди десет години беше „Ленцер“, а в изминалата събота това беше Рофат Дадашов, който направи щастливи виненочервените фенове. Дадашов пое топката с гърди, направи кратко завъртане и изпрати топката долу в дясно. Но това не беше всичко! БФК искаше нещо повече и оказваше преса. По този начин се откриваше повече пространство за Бабелсберг. В крайна сметка резултатът остана 1:1, което е добре като цяло. Следващият уикенд Бабелсберг ще играе срещу Берлинер АК 07, а БФК посреща у дома на Ян Шпортпарк ФСВ Унион Фюрстенвалде, който понастоящем е на четвърто място и показва наистина добър сезон.